روف گاردن چیست؟


: 878

روف گاردن (بام سبز) یا بام باغ به بامی گفته می شود که تمام یا قسمتی از آن توسط فضای سبز پوشیده شده و در واقع یک سیستم سبک وزن مهندسی ساز است که رشد گیاه را در بام میسر ساخته و درعین حال در برابر اشعه ی خورشید، اتلاف انرژی و ... از بام حفاظت می کند.

روف گاردن (بام سبز) یا بام باغ به بامی گفته می شود که تمام یا قسمتی از آن توسط فضای سبز پوشیده شده و در واقع یک سیستم سبک وزن مهندسی ساز است که رشد گیاه را در بام میسر ساخته و درعین حال در برابر اشعه ی خورشید، اتلاف انرژی و ... از بام حفاظت می کند. روف گاردن این فرصت را برای شما فراهم می کند که باغ شما مشرف به شهر باشد و بتوانید از مناظر لذت ببرید. امروزه با پیشرفت علم می توان بر روی بام خانه ها و ساختمان های بلند یک باغ زیبا با انواع گیاهان ساخت.

روف گاردن به مساحت قابل ساخت یك پروژه افزوده و مكانهای جدیدی برای دور هم جمع شدن فراهم می آورد؛ که این امـر در سالهای اخیر با توجه به ارائه راهـکارهای اجرایی مناسب، مورد توجه مهندسین مشاور، معماران و سازندگان در صنعت ساختمان کشورمان قرار گرفته است.

محل اجرای روف گاردن لزوما بام ساختمان نیست. لابی ســـاختمانها ، بـــا توجـــه بـــه اینکـــه اصولا روی ســـقف اجـــرا می شـــوند یکی از گزینه هایـــی هســـتند کـــه سیســـتم بـــام ســـبز یا روف گاردن روی آنهـــا قابـــل اجراســـت.

طراحی و اجرای روف گاردن یا باغ پشت بامی شامل دو مرحله عمرانی ( اجرای ایزولاسیون و زهکشی ) و لنداسکیپ ( اجرای فضای سبز و تجهیزاتی مانند آلاچیق ، باربیکیو ، آبنما و ... ) می باشد.

اجرای روف گاردن به موارد مختلفی بستگی دارد:

 انتخاب گیاه مناسب: ویژگی هایی مانند میزان تحمل گرما و نور مستقیم خورشید و رشد ریشه گیاه باید در هنگام تهیه گیاه در نظر گرفته شود. فضای سبز می تواند ترکیبی از گیاهان و گلدان و بوته ی میوه باشد.

 آبیاری اتوماتیک: برای حفظ و نگهداری گیاهان و آبیاری گیاهان در زمان های مشخص از آبیاری اتوماتیک و قطره‌ای هوشمند استفاده می شود که از امور اصلی و مهم اجرای بام سبز به شمار می آید.

 • نورپردازی روف گاردن: یکی دیگر از کارهایی که در طراحی لاکچری و زیبای روف گاردن انجام می گیرد، نورپردازی می باشد که تاثیر بسیاری در زیبایی روف گاردن دارد.

 • زیر سازی روف گاردن: با روش مدولار زیر سازی استاندارد بام را انجام می گیرد و آماده سازی سطح تمام پشت بام به این صورت انجام می شود.

 کف سازی روف گاردن: کف سازی به سه صورت های متفاوتی مانند چوبی، شن و قلوه سنگ تزئینی ارائه می شود.

 تجهیزات جانبی پشت‌ بام: آلاچیق، آتریوم، مبلمان آب‌ نما، فضاهایی مانند آشپزخانه همگی جزو تجهیزات جانبی هستند.  

روف گاردن در هر بامی و تقریبا در هر زیست بومی قابل اجرا می باشد . روف گاردن یا همان فضای سبز بام خانه ها محیطی زیبا و با طراوت برای اجرای سلیقه ی افراد خوش ذوق تلقی می شود. روف گاردن با ایجاد محیطی فرح بخش و زیبا در ارتفاع با مناظری متفاوت از آنچه بطور معـمول می بینیم، آن هم در فضای گمشده ای از ساختمان که تاکنون بلااستفاده به نظر می رسیده است، بدون شک ایده ای جالب و منحصر به فرد به منظور ارتقای سطح کیفی زندگی و همچنین افزایش ارزش بـنا و ساختمــان خواهـد بود. از دیدگاه مهندسی سازه، طراحی ساختمان با روف گاردن منجر به افزایش پایداری و مدیریت صحیح باران های سیل آسا و آب باران می گردد.

روف گاردن یا همان فضای سبز روی پشت بام از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد . روف گاردن ایده ای نو و اکثریت پسند است . مخصوصا برای کسانی که عشق طبیعت و سرسبزی و بهره بردن از طراوت و زیبایی آن در این ازدحام و شلوغی و صنعتی و ماشینی بودن محل زندگی هایمان می باشد . زمانی که از فضای خشک و خسته کننده و کسل کننده ی داخل منزلمان خسته شده ایم و دلمان می خواهد از این فضای خسته کننده خارج شویم و خیلی زود خودمان را به یک جای سرسبز و پر از زیبایی و طراوت و هوای پاک برسانیم .

کجا بهتر و نزدیک تر و در دسترس تر از روف گاردن منزلمان یا ساختمانی که در آن هستیم . صد البته که ایده ی جالب و زیبایی است . حتما کسانی که که این زیبایی را بالای ساختمان هایشان ایجاد می کنند ، هم زیبایی را به چشمانشان بخشیدند ، هم به ساختمانشان و هم به وجه ی شهرشان . قطعا شهری زیبا تر و سر سبز تر پیدا خواهیم کرد .

مشاورین و طراحان گروه معماری مهزاد جهت طراحی و اجرای روف گاردن و خدمات مهندسی ایده‌های خلاقانه و مناسب با بودجه و سلیقه شما ارائه می‌دهند.

منبع : مهزاد آرشیتکت

دکوراسیون داخلی در شیراز، دکوراسیون داخلی شیراز، اجرای دکوراسیون داخلی در شیراز، معماری و طراحی در شیراز، بازسازی منازل، معماری در شیراز، گروه طراحی معمتری در شیراز

آدرس ارتباطی ما

  • آدرس نمایشگاه : شیراز ، شهرک گلستان ، نرسیده به فلکه دوم ، طبقه فوقانی بانک ملی
  • تلفن دفتر مرکزی  :  07136215811
  • مشاوره فروش      : 09373301286
  • مشاوره طراحی    :  09178288680
  • پشتیبانی سایت      :  09373301286
  • ایمیل : architectsmehzad@gmail.com