اصطلاحات رایج مربوط به مبلمان


: 830

شاید برای شما اتفاق افتاده باشد که هنگام خرید وسیله‌ای با فروشنده صحبت کنید اما فروشنده صحبت کنید اما فروشنده از اصطلاحاتی استفاده کند که شما معنی آن را ندانید. مبلمان نیز مانند هر وسیله‌ای اصطلاحات مربوط به خود را دارد. بهتر است قبل از رفتن به سراغ خرید مبلمان، این اصطلاحات را بدانید تا بتوانید بهتر منظور فروشنده را متوجه شوید و همچنین به صورت کاملا واضح فروشنده را از چیزی که می‌خواهید آگاه کنید.

اصطلاحات رایج مربوط به مبلمان

شاید برای شما اتفاق افتاده باشد که هنگام خرید وسیله‌ای با فروشنده صحبت کنید اما فروشنده صحبت کنید اما فروشنده از اصطلاحاتی استفاده کند که شما معنی آن را ندانید. مبلمان نیز مانند هر وسیله‌ای اصطلاحات مربوط به خود را دارد. بهتر است قبل از رفتن به سراغ خرید مبلمان، این اصطلاحات را بدانید تا بتوانید بهتر منظور فروشنده را متوجه شوید و همچنین به صورت کاملا واضح فروشنده را از چیزی که می‌خواهید آگاه کنید. این امر باعث می‌شود تصمیم‌گیری شما بسیار ساده‌تر شود و در نهایت از نتیجه نهایی خریدتان حداکثر رضایت را داشته‌باشید. در ادامه تعدادی از اصطلاحات پرکاربرد را توضیح می‌دهیم.

مبلمان: مبلمان شامل مبل، بوفه، میز، صندلی، گل‌میز و ... می‌شود. اما معمولا آن را به اشتباه صرفا مبل در نظر می‌گیرند.

کلاف: به بدنه یا چهارچوب اصلی مبل، کلاف می‌گویند. کلاف در صورتی که از جنس چوب روس یا راش ساخته‌شود، مقاومت و استحکام بالایی دارد.

دست مبل: یک دست مبل به معنای یک ست مبل هفت نفره در نظر گرفته‌می‌شود که شامل یک مبل سه نفره، یک مبل دو نفره و دو مبل تک نفره است.

پاف: قطعه روکوبی‌شده که تکیه‌گاهی ندارد و به صورت مجزا در کنار ست مبل قرار می‌گیرد. یکی از کاربردهای آن قراردادن زیر پاها برای راحتی بیشتر است.

شزلون: مبلی است که یک سمت آن دسته گرد و حالت دار دارد اما در سمت دیگر یا دسته‌ای وجود ندارد و یا یک دسته کوچک قرارداده‌می‌شود.

اسفنج مبل: موادی هستند که در قسمت کفی یا نشیمنگاه مبل قرار می‌گیرند. این اسفنج‌ها در انواع 20 کیلویی و 30 کیلویی وجود دارند که اسفنج 30 کیلویی دارای کیفیت و طول عمر بالاتری است.

پارچه نانو: پارچه‌ای است که آب و مایعات به آن نفوذ نمی‌کند. مبلمانی که از این نوع پارچه ساخته شده باشد، قیمت بالاتری دارند.

مبل چستر: مبل‌هایی هستند که روی آن‌ها مانند لحاف دوخته شده‌باشد. دوخت‌های آن به شکل لوزی و دارای فرورفتگی در رئوس هستند. جنس این مبل‌ها هم می‌تواند پارچه‌ای و هم چرم باشد.

لمسه: به نوع دوختی که روی مبل‌های چستر استفاده‌می‌شود، لمسه می‌گویند. درواقع مبل‌های چستر، لمسه‌کاری شده‌اند.

مبل انگلیسی: مبل‌هایی هستند که پشتی‌های بلند اما دسته های کوتاهی دارند و تعداد زیادی کوسن روی آن‌ها قرار می‌دهند.

مبل بریج واتر: مبل‌هایی که دسته‌های آن‌ها به عقب کشیده‌شده و با شیب ملایم به تاج مبل متصل می‎‌شوند.

مبل کوهان شتری: مبل‌هایی هستند که پشتی آن‌ها مانند کوهان شتر است. پایه، دسته و تاج این مبل‌ها از چوب ساخته می‌شود و سبک کلاسیک دارند.

مبل کابریول: مبلی کلاسیک است که دسته‌های آن منحنی هستند به گونه‌ای که افرادی که روی آن مینشینند را در برمی‌گیرند.

مبل دیوان: مبلی که پشتی و تکیه‌گاه نداشته‌باشد. معمولا آن را به دیوار می‌چسبانند و با استفاده از کوسن برای آن تکیه‌گاه می‌سازند اما می‌توان آن را با فاصله از دیوار نیز قرارداد.

مبل استیل یا سلطنتی: مبل‌های کلاسیکی هستند که روی آن‌ها بسیار کار شده‌باشد. این مبل‌ها ارتفاع زیادی دارند و روی بدنه مبل کار شده‌ و از طرح‌های خاصی استفاده‌شده‌است.

مبل کلاسیک: نمونه ساده‌تر مبل استیل می‌باشد و میزان منبت‌کاری و طرح‌های روی آن کمتر است.

موارد گفته‌شده تعدادی از اصطلاحات رایج در میان سازندگان و فروشندگان مبلمان و همچنین معماران و طراحان هستند. دانستن معنی این اصطلاحات به شما کمک می‌کند تا بتوانید با متخصیصن این حوزه راحتتر صحبت کنید و دقیقا همان مبلمانی که در نظر دارید از آن‌ها بخواهید. گروه معماری و دکوراسیون داخلی مهزاد عرضه کننده عنواع مبل، میز ناهارخوری، میز تلویزیون، صندلی، بوفه، کمد و تمامی اقلام دکوراسیون داخلی با برند مهزاد می‌باشد. شما می‌توانید از طریق فرم تماس با ما جهت مشاوره رایگان یا ثبت سفارش اقدام کنید.

منبع:مهزادآرشیتکت

آدرس ارتباطی ما

  • آدرس نمایشگاه : شیراز ، شهرک گلستان ، نرسیده به فلکه دوم ، طبقه فوقانی بانک ملی
  • تلفن دفتر مرکزی  :  07136215811
  • مشاوره فروش      : 09373301286
  • مشاوره طراحی    :  09178288680
  • پشتیبانی سایت      :  09373301286
  • ایمیل : architectsmehzad@gmail.com