طراحی و اجرای نورپردازی در شیراز

یکی از فاکتورهای مهم معماری و دکوراسیون داخلی طراحی نورپردازی است. نورپردازی باعث ایجاد تفاوت در حس شما در زمان استفاده از یک فضا می شود. شما نباید نورپردازی را صرفاً به عنوان یک جزء واجب در فضای خود بشناسید بلکه نورپردازی را به عنوان یک عنصر موثر در زیبایی و همچنین یکی از مهمترین عناصر در دکوراسیون داخلی در نظر بگیرید. نورپردازی فقط قرار دادن تعدادی لامپ در فضا برای تامین نور نیست، طراحی هوشمندانه نورپردازی میتواند نقاط ضعف فضا را بپوشاند و نقاط قوت را برجسته کند. گروه معماری و دکوراسیون داخلی مهزاد با داشتن معماران حرفهای توانسته است خدمت طراحی و اجرای نورپردازی در شیراز را متحول کند و با ادغام انواع متریال نورپردازی صنعتی و متریال دست‌ساز در این زمینه تجربه متفاوتی از طراحی نورپردازی را برای شما رقم بزند​.

 

طراحی و اجرای نورپردازی در شیراز

 

ضرورت طراحی نورپردازی

داشتن نورپردازی مناسب یکی از عوامل مهم در ایجاد یک طراحی داخلی خوب است. طراحی نورپردازی مناسب علاوه بر زیبایی می تواند خلق و خوی خانه شما را تغییر دهد. فرقی نمیکند خانه شما در چه سطحی قرار داشته باشد، شما در هر صورت می توانید با انتخاب و طراحی هوشمندانه خانهای با روشنایی مناسب داشتهباشید.

مدیریت رنگ: نورپردازی مناسب میتواند اثر رنگهای یک محیط را کنترل کند. اگر شما لوازم دکوراسیون تیره رنگ دارید که باعث کوچک به نظر رسیدن فضا میشود طراحی نورپردازی مناسب میتواند این اثر را از بین ببرد و بر زیبایی فضای شما بیفزاید​.

نورپردازی جهت دار: یکی دیگر از مزایای طراحی نورپردازی این است که با انجام هوشمندانه آن میتوانید برخی بخش های دکوراسیون خود را برجسته کنید و توجهات را به سمت آن سوق دهید. برای مثال میتوانید یک تابلو نقاشی زیبا، گلدان ها، قاب عکس های روی یک میز و هر چیزی که برای شما با ارزش است را با استفاده از ابزار متناسب آن در معرض نور قرار دهید و زیبایی و ارزش آنها را چند برابر کنید.​

نورپردازی کارآمد: از دیگر دلایلی که ضرورت انجام طراحی نورپردازی را بیان می کند این است که اگر شما در مورد نورپردازی و ابزارهای آن اطلاع نداشته باشید ممکن است در فضاهای مختلف خانه خود از ابزارهای استفاده کنید که نور مورد انتظار را به شما ندهد. این امر باعث می‌شود که شما مجبور شوید هزینه‌های گزافی برای اضافه کردن یا تعویض ابزار های نورپردازی فضای خود بپردازید به همین دلیل ضروری است که این کار را به متخصصین این حیطه بسپارید. گروه معماری و دکوراسیون داخلی مهرزاد در این زمینه به شما مشاوره رایگان میدهد، جهت دریافت مشاوره رایگان با شمارههای موجود در وبسایت تماس بگیرید و یا از طریق فرم تماس با ما درخواست خود را ثبت کنید و منتظر تماس کارشناسان ما بمانید​.

 

ضرورت طراحی نورپردازی

 

انواع نورپردازی:

 • نورپردازی محیطی: این نورپردازی با عنوان نورپردازی عمومی نیز شناخته می شود. نوری که اکثر فضای شما را پر می کند و به اصطلاح فضای شما را روشن میکند نتیجه طراحی نورپردازی محیطی یا عمومی است. در این نوع طراحی نورپردازی معمولاً از وسایل دیواری و ابزار نوری و متراکم استفاده می شود​.
 • نورپردازی تاکیدی: این نوع طراحی نورپردازی با هدف برجسته کردن یک بخش مثل یک اثر هنری انجام می شود. در این مدل نورپردازی از فیشهای دیواری نورهای مخفی و ابزارهایی که نور را با آهنگ یکنواخت پخش می کنند، استفاده می شود. همچنین رنگ نور استفاده شده در این بخش با نور استفاده شده در طراحی نورپردازی عمومی متفاوت است.
 • نورپردازی وظیفه ای: همانطور که از اسم این نورپردازی مشخص است که هدف از اجرای آن تأمین نور کافی برای انجام عملی خاص است. مانند نور میز مطالعه یا اتاق کار و یا نور بالای اجاق گاز و میز کار در آشپزخانه. این نوع طراحی نورپردازی اهمیت بالایی دارد چرا که مستقیماً کارایی شما را تحت تاثیر قرار می دهد​.

​اکنون که انواع نورپردازی را میشناسید بهتر میتوانید تصمیم بگیرید که از چه ابزاری در فضا استفاده کنید. با اینکه این موضوع یک امر سلیقهای است اما اصول و استانداردهایی دارد که در ادامه به آنها میپردازیم. اگر نمیدانید نورپردازی فضای خود را چگونه انجام دهید ادامه مطلب را مطالعه کنید. این راهنما میتواند به شما کمک کند تا طراحی نورپردازی قابل قبولی انجام دهید​.

 

انواع طراحی نورپردازی

 

 • ورودی: ورودی هر فضا جای است که افراد در لحظه ورود تجربه می کنند بنابراین اهمیت زیادی بر حسب افراد نسبت به آن فضا دارد. برای ورودی از یک لوستر آویز استفاده کنید و طرح خود را با نورهای دیواری کامل کنید.

طراحی نورپردازی ورودی

 

 • اتاق نشیمن نشیمن: مهمترین فضای یک خانه است معمولا بهترین دکوراسیون را دارد و جایی است که افراد غیر از ساکنین خانه به آن وارد می شود بنابراین مهم است که نورپردازی آن علاوه بر کارایی و روشن کردن فضا، از زیبایی قابل توجهی برخوردار باشد. یکی از راهکارهایی که امروزه بسیار رایج است اجرای کناف و نورپردازی ویژه برای آن است. در طراحی کناف سالن نشیمن میتوان از نورهای مخفی برای حاشیه و همچنین لوستر های مناسب برای مراکز استفاده کرد. انتخاب لوستر مناسب نیز بسیار با اهمیت است چرا که نوع لوستر بسته به سبک دکوراسیون و ارتفاع سقف باید متفاوت باشد. همچنین استفاده از آباژور نیز در سالن نشیمن بسیار کارآمد است.​
 • فضای ناهارخوری: فضایی که شما میز ناهار خوری را در آنجا قرار می دهید باید نور مناسبی داشته باشد و به شما آرامش دهد تا بتوانید از غذا خوردن لذت ببرید. شما میتوانید برای روشنایی این فضا از یک لوستر آویز که موقعیت آن در بالای مرکز میز قرار دارد استفاده کنید و سایر نور فضا را در صورت نیاز با شمع های زیبا تامین کنید.

طراحی نورپردازی ناهارخوری

 

 • آشپزخانه: آشپزخانه فضایی است که از انواع نورپردازیها در آن استفاده میشود. در آشپزخانه نیز میتوان از کناف و نورپردازی مخفی استفاده کرد همچنین لوسترهای آشپزخانه بسیاری در بازار موجود است که هر فردی با هر سلیقهای میتواند به راحتی از میان آنها انتخاب کند. اگر آشپزخانه شما دارای اپن یا جزیره است شما باید در بالای آنها از لوسترهای آویز استفاده کنید تا این قسمت را مورد توجه قرار دهید چرا که این مناطق، مناطق کانونی آشپزخانه شما هستند همچنین مناطق کار مثل صفحه کابینت، سینک و گاز نیز باید روشنایی کافی داشته باشند و برای این کار شما می توانید از لامپ های کوچک دیواری و سقفی توکار استفاده کنید​.

طراحی نورپردازی آشپزخانه

 

 • اتاق خواب: اتاق خواب ها محل هستند که شما برای استراحت کردن و یا داشتن حریم شخصی به آنجا می روید بنابراین لازم است محیطی آرامش بخش ایجاد کند. برای اتاق خواب ها می توانید از لوستر کم نور برای زیبایی و مهتابی برای تامین نور استفاده کنید. همچنین لازم است از چراغ خواب یا آباژور برای ایجاد نور کم در شب استفاده شود.
 • حمام: در حمام باید از ابزاری استفاده شود که در برابر آب مقاوم باشد و همچنین آینه حمام باید روشنایی مناسبی داشته باشد چرا که باید برای افرادی که از آن استفاده می‌کنند دید خوبی را فراهم کند.
 • دفتر کار: یکی از مهمترین فضاهایی که باید در آن حتماً از طراحی نورپردازی وظیفه‌ای استفاده شود دفتر کار است زیرا محل کار ارتباط مستقیمی با بازدهی فردی که در آن محیط کار می‌کند دارد. نور کم باعث خستگی و خواب آلودگی افراد می‌شود و نور زیاد باعث اذیت شدن و آسیب رسیدن به چشم می باشد بنابراین ضروری است که طراحی نورپردازی دفتر کار را اصولی و هوشمندانه انجام دهیم. همچنین استفادهداز آباژورهای رومیزی می تواند گزینه مناسبی برای دفتر کار باشد.​

طراحی نورپردازی دفترکار

 

اندازه ابزارهای روشنایی: اندازه ابزارهای روشنایی بیشتر و روشنایی های سقفی مربوط می شود. میزان بزرگ بودن ابزاری که برای سقف استفاده می کنید بسیار مهم است این ابزار باید ارتفاع مناسبی داشته باشند همچنین مساحت آنها به گونه‌ای باشد که نور کافی را برای فضایی که در آن نصب شده‌اند تامین کنند. در کل اندازه ابزار روشنایی که استفاده می کنید باید با چیزی که قرار است را روشن کند هماهنگی داشته باشد خواه آن چیز یک فضا باشد یا یک اثر هنری و یا قطعه ای از یک مبلمان.​

سبک طراحی نورپردازی: سبکی که در طراحی نورپردازی استفاده می کنید باید با سبک ساختمان و دکوراسیون داخلی آن یکسان باشد. برای مثال اگر سبک دکوراسیون شما مدرن است باید از پوسترها و آباژور های مدرن و مینیمال استفاده کنید و از به کارگیری لوسترهای بزرگ با لامپ های زیاد خودداری کنید. استفاده نامناسب از ابزار روشنایی می تواند چهره ناخوشایندی به دکوراسیون شما بدهد و استایل دکوراسیون شما را به هم بریزد.​

نتیجه گیری

طراحی و اجرای نور پردازی مناسب به طرز قابل توجهی در ظاهر یک فضا تاثیر می گذارد. انجام دادن درست و هوشمندانه طراحی نورپردازی یک فضا می تواند زیبایی فضا را چندین برابر کند و در نقطه مقابل انجام نادرست آن اثر منفی دارد و زیبایی فضای شما را کاهش می دهد. بنابراین لازم است که در طراحی نورپردازی، اصول مهندسی را در نظر بگیرید و به نوع فضا و کارایی آن توجه کنید. بهتر است این کار را به متخصصین این حرفه واگذار کنیم تا با خیال راحت از زیبایی نورپردازی فضای خود لذت ببرید. هرچند انتخاب تیم مناسب برای واگذاری این کار چندان ساده نیست چراکه افراد زیادی وجود دارند که بدون داشتن تخصص کافی به این حیطه وارد شده و تنها به سود و درآمد خود فکر می کنند. بنابراین در هنگام انتخاب تیم متخصص جهت طراحی نورپردازی فضای خود به سابقه تیم، تخصص اعضای آن و اعتبار آنها توجه کنید. گروه معماری و دکوراسیون داخلی مهرزاد با داشتن ۱۵ سال سابقه در زمینه انواع فعالیتهای ساختمانی آماده است تا با کمک متخصصین خود بهترین خدمات را در کوتاه ترین زمان و مناسبترین قیمت به شما ارائه دهد.​

​منابع: مهزادآرشیتکت ، lightdecoratingadeas.com ، freshhome.com

آدرس ارتباطی ما

 • آدرس نمایشگاه : شیراز ، شهرک گلستان ، نرسیده به فلکه دوم ، طبقه فوقانی بانک ملی
 • تلفن دفتر مرکزی  :  07136215811
 • مشاوره فروش      : 09373301286
 • مشاوره طراحی    :  09178288680
 • پشتیبانی سایت      :  09373301286
 • ایمیل : architectsmehzad@gmail.com